Czech CZ English EN German DE

Czech CZ English EN German DE

Kontakty

Štramberská 1049/20
Ostrava - Vítkovice
703 00

info@xenium.cz

+420 596 614 750

Stmívatelné provozní přístroje s rozhraním 1–10 V mají atraktivní poměr výkonu a ceny a jsou univerzální.

Analogové stmívatelné systémy osvětlení využívají technologii, která obstála ve zkoušce časem. Požadavky kladené na moderní řízení osvětlení lze snadno a elegantně splnit pomocí systémů plynulého stmívání s vysokou energetickou účinností.

Výhody řešení se standardem 1–10 V

  • Nižší spotřeba energie a náklady na osvětlení
  • Komfortnější osvětlení
  • Individuální světelné instalace

Moderní stmívatelné elektronické předřadníky s rozhraním 1–10 V v kombinaci s vhodnými regulátory a čidly představují základ pro jednoduché a cenově efektivní systémy osvětlení. Tyto přístroje se postupně staly standardem pro jednoduchá řešení osvětlení. Předřadníky a regulátory jsou propojeny pуlovou řídicí dvojlinkou. Řídicí napětí je určeno nastavením stmívání připojených elektronických předřadníků.

Vlastnosti rozhraní 1–10 V

  • Ovládání zajišťuje signál 10 V DC (maximální jas; řídicí okruh otevřený) až 1 V DC (minimální jas; řídicí okruh zkratovaný), který je odolný proti rušení.
  • Ovládací napětí generuje elektronický předřadník (maximální proud 0,6 mA na jeden předřadník).
  • Napětí v řídicím okruhu je izolované od silového okruhu, avšak nejedná se o bezpečné malé napětí (SELV).
  • Stejným regulátorem lze stmívat elektronické předřadníky připojené na jiné fáze.

Správný regulátor pro každý účel

Existuje celá řada způsobů, jak používat elektronické předřadníky se stmíváním. Typickými oblastmi použití jsou kanceláře a továrny s regulací osvětlení podle denního světla, konferenční a společenské místnosti s osvětlením podle situace nebo projektové kanceláře a dispečerské místnosti s možností individuálního nastavení intenzity osvětlení. Srdcem systému osvětlení je stmívatelný elektronický předřadník QUICKTRONIC INTELLIGENT QTi DIM s rozhraním 1–10 V, který je řízen regulátorem nebo čidlem. Výběr správných stmívatelných komponent s rozhraním 1…10 V pro řízení intenzity osvětlení vždy závisí na konkrétním použití. Z tohoto důvodu je nutné přesně definovat požadovaný profil stmívatelného systému osvětlení.

Manuální regulátory

Manuální regulátory využívající vypínače a například dálkově ovládané jednotky nabízejí vysoký stupeň flexibility a lze je upravit podle konkrétních potřeb uživatele.

Automatické regulátory

Automatické regulátory s čidly pomáhají šetřit náklady na osvětlení. Světelná čidla regulují intenzitu umělého osvětlení podle množství pronikajícího denního světla (průběžné řízení osvětlení) – maximálně se tak využívá denní světlo, které je zdarma. Takto lze ušetřit až 45 procent energie. Při použití čidel s automatickým odpojením, pohybovými čidly nebo čidly přítomnosti mohou úspory dosáhnout až 70 procent.

Komplexní regulátory

Pomocí vypínacích/stmívacích ovladačů lze například jednoduše propojit předřadník se standardem 1–10 V s řídicí sběrnicí technických systémů budovy instabus EIB.